Ebeveyne Mektup

Kukiler olarak "Anne babalar tarafından kontrol edilebilir bir medya" hayali ile yola çıktık. Çocuklar televizyonda ve internette farklı niteliklerde çok sayıda yapımla karşı karşıya kalıyorlar. Hepsini izlemek, içerikleri hakkında bilgi sahibi olmak, dahası uzmanlar tarafından çocuk ruh sağlığı açısından değerlendirilip değerlendirilmediğini bilmek pek de kolay değil.

Çocuklar, özellikle okul öncesi yaşlarda gördükleri her şeyi taklit eder. Söylediklerimizden çok yaptıklarımızı yaparlar. Çocukların karakterlerinin ve beyinlerinin en çok geliştiği bu dönemde, dünyayı anlamlandırırken onlara yol ve oyun arkadaşı olmayı hedefledik. Bunu yaparken de didaktik olma, cici çocuklar yetiştirme derdine ve tuzağına düşmek istemedik.  Bu nedenle izleyeceğiniz her karakterin aslında hiç de kabul edemeyeceğimiz bazı özellikleri ile de karşılaşacağız. Her insanda olduğu gibi onlar da hatalar yapacak, yaptığı hataları düzelterek öğrenecek.

Mottomuz; Deneyimleyerek öğrenme...

Lütfen anne babalar olarak videolarımızı siz de izleyin. Ebeveynler için hazırlanan bölümde, videoları belli başlıklar altında topladık. Bu başlıklar ve videolarla ilgili açıklamalara göz atabilirsiniz. Burada önerdiğimiz etkinlikler ve videolar hakkında yönelteceğiniz sorular çocuğunuzla birlikte iyi vakit geçirmenize yardımcı olacaktır. Bu şekilde, ekran karşısında edilgen durumda olan çocuğun, izlediği video ile gerçek dünya arasında bağ kurmasını sağlamış olursunuz. Çocuk sadece izlemiş olmayacak, üzerinde düşünmüş, düşündüğünü de sizinle paylaşmış olacak. Siz anne babalar ise çocuğu büyütürken günlük hayat içinde sıkışıp kaldığınız sorunlarla,  küçük ve eğlenceli müdahaleler yardımıyla başa çıkabileceksiniz.

Dikkat: Bu site, çocuklar ve ebeveynleri için hazırlanmıştır. Çocuklar televizyon ve bilgisayar karşısında gün içinde toplam 1 en fazla 1,5 saat kalmalıdır. Bu süre asla kesintisiz olmamalı, kısa süreli izlemelerin arasında molalar vererek çocuk günlük hayatına devam etmelidir.

Neden kukla? Kukla geleneksel sanatlar içerisinde yer alıp, 19. Yüzyılın başlarında her nasılsa eski parlak günlerini yitirmiştir. İster çocuk televizyonculuğunda isterse anaokulu eğitiminde olsun kukla kullanımı son derece eğitici ve eğlendiricidir. Çocukların yaratıcılığını ve hayalgücünü gıdıklayan, içindeki heyecanı ve olayları anlamlandırma becerisini ortaya çıkaran bir yöntemdir. Çocuklar kukla ile çok yoğun bir özdeşim kurar. Çoğu zaman oyuncak görüntüsünden dolayı onu arkadaşı gibi görmekte hatta kuklanın karakterine bürünerek duygularını daha rahat ifade edebilmektedir.

Keyifle izlemeniz ve gönül rahatlığı ile izletmeniz dileği ile…