Sağlık

Özbakım - Temizlik

Temizlik ve özbakım deyince ne gelir aklımıza ? Ütülü ve uyumlu giysiler, taranmış saçlar, pırıl pırıl ayakkabılar, temiz kulaklar…

Bu listedekiler kimin ihtiyacı diye sormalıyız öncelikle. Çünkü okulöncesi yaş grubundaki çocuklar çok titiz bir ebeveyn tarafından yetiştirilmediyse çok da önem vermez bu şeylere. Çünkü güdüsel bir yaştadır ve onun için merak ve oyun herşeyden önce gelir. Geri kalan şeyler pek de ilgilendirmez onu. Bazı çocuklar çok titiz ve temiz olup elleri kirlenecek diye boya yapmaktan bile çekinirken bazıları da çöp tenekesinin içine kadar atlayabilir. Her ikisi de uç örneklerdir. Çocuklarımızı mikroplardan korumak için onların bakımları konusunda eğitmeliyiz; ancak sınırına çok dikkat ederek.

İpuçları

  • Mikropları anlatırken ajitasyon yapmak ve korkutmak yerine mikropların açtığı hastalıkları anlatmalısınız (“Elini ağzına soktuğunda “şimdi tüm kurtlar midene indi seni hasta edecek” denmemeli)

  • Yemekten once veya sonra el yıkamak ve diş fırçalamak için onu banyoya sürüklemek yerine, sadece bunu ailecek yapmanız daha kalıcı öğrenme sağlar.

  • Diş fırçalama, el yıkama vb konularda masal kitapları okuyabilirsiniz. Böylece çocuğunuz kitap kahramanı ile özdeşim sağlayabilir.

  • Bu bölümdeki şarkıyı ailecek birlikte söyleyip sonra da bölüm hakkında sorular sorabilirsiniz. Okul öncesi yaş grubunda en güzel öğrenme aracı şarkılardır.

Aktivite

  • Büyük boy  iki kağıt alın, siz bir kağıda, çocuğunuz diğer kağıda &nb...

    Devamı >

Benzer Başlıklar