Öğren - Keşfet

Hayvanlar

Çocukların meraklarının tavan yaptığı bu dönemde ilgilerini en çok hayvanlar çeker. Sokakta nerde bir kedi köpek varsa ona merakla bakan bir de çocuk vardır. Yetişkinlerin unuttuğu ya da artık görüş alanına girmeyen karınca, salyangoz, tırtıl, kelebek gibi hayvanlar çocuklar için kocaman ve keşfedilmeyi bekleyen bir dünyadır. Hayvanlarla dünyayı, sesleri, doğayı, dünyanın işleyişini, kısacası hayatı öğrenirler.

Karıncayı ezen bir çocuğa onun da bir ailesi olduğunu hatırlatırız, ilk vicdan dersini bu şekilde alır. Çoğu zaman karıncayı öldürmek niyeti olmaz çocukların, sadece üstüne basılınca ne olduğunu, vücudunda ne gibi değişimler yarattığını keşfetmek isterler. Bazen de böcekler üzerinde kendi kendine deneyler yaparlar. Bu da aslında bir keşiftir. Ancak sürekli pek çok hayvanın bir şekilde canını acıtmanın doğru olmadığı anlatılmalıdır. Burada da vicdan ve empati devreye girer. Kısacası çocuğun doğayı keşfinin her anı bir eğitim fırsatına döndürülebilir.

İpuçları

  • Büyüklerin sesiyle kendi sesi arasındaki farkı keşfetmesine yardımcı olun. Büyüdüğünde onun da sesinin kalınlaşacağını değişeceğini anlatın.

Aktivite

  • Çeşitli hayvanların resimlerinin olduğu bir kitap ya da ansiklopedi üzerinden “...

    Devamı >

Benzer Başlıklar