Korkular, Kaygılar

Anaokuluna Başlama

Anaokulu, çocuklar için sosyal yaşama adım attıkları bir başlangıç noktasıdır. Yemek yeme, sosyalleşme, bez bırakma gibi sorunlar yaşayan çocuklar, anaokuluna başladıkları aydan itibaren bunları geride bırakma eğilimindedir. Daha da önemlisi sosyal hayatın kuralları ve ilişkilerdeki sınırlar burada öğrenilir. Duygusal ve sosyal gelişim için anaokulu eğitimi çok önemlidir. Ancak pek çok çocuk için, bu yeni ortam kaygı vericidir. Unutmayın ki her çocuğun okula uyum sağlaması aynı hızda olamaz. Bireysel farklara dikkat etmek, sevgi ve sabır göstermek gerekir.

İpuçları

  • Okula başlama yaşı; çocuğunuzun ve sizin ayrılmaya hazır olmanız ve içinde bulunduğunuz şartlar ile doğru orantılıdır.

  • Anaokuluna alışma aşamasında; çocuğunuzla konuşmadan ya da ona haber vermeden oradan uzaklaşmayın.

  • Çocuğunuzu anaokuluna alıştırırken, sizin onu beklediğinizi bilmesi, güvende hissetmesine yardım eder. İlk günler bir saat, sonrasında ise bu süreyi azaltarak beklemek, anaokuluna alışmasını sağlamak için iyi bir yöntemdir.

  • Büyük bir saatin uzun ve kısa kollarını göstererek, uzun kol buraya gelince seni alacağım demek, onun daha iyi hissetmesine yardım eder. Fakat verdiğiniz saatte mutlaka orada olmanız gerekir.

Aktivite

  • Okula başlamak konusunda ciddi kaygılar yaşayan çocuğunuza ufak bir kutu verin. İç...

    Devamı >