Duygular ve Deneyimler

Duygular

Okul öncesi yaş grubunun en iyi bildiği dil duygulardır. Çocuklar daha konuşmayı öğrenmeden, dünyayı annesinin veya bakım verenin yüzünü okuyarak anlamlandırmaya çalışır. Korkularımız onun korkusu, mutsuzluğumuz onun mutsuzluğu olur. Çocuklar eğer ortada üzücü, mutsuzluk verici bir durum varsa nedeninin kendi yaramazlıkları olduğunu düşünmeye meyillidir. Bu nedenle anne baba arasındaki bir problemde, herhangi bir kayıpta, aile içi sorunlarda çocuklar kendilerini suçlar. Duygu okuma becerisi, onların içe kapanmasına ya da tam tersi şekilde çok hareketli olmasına neden olabilir. Önemli olan duygularımızı çocuklarımızdan saklamadan dile getirebilmektir. Bu duyguların onlarla bir ilgisi olmadığını anlatmak rahatlatıcı ve faydalı olacaktır.

İpuçları

  • Bazen çocuklar duyguları konusunda konuşmak istemeyebilir böyle bir durumda aile ısrarcı olmamalıdır.

  • Duygularını konuşabilmesi için çocuğunuzun oyuncaklarını kullanabilirsiniz. Örneğin Tavşan Toti bugün çok üzgünmüş, acaba ne olmuş? Çocukların anlattığı durumlar genelde çocuğun kendisiyle ilgili olacaktır.

  • Kızdığınızda, üzüldüğünüzde, mutlu olduğunuzda bu duygularınızı onunla paylaşmaktan çekinmeyin. Çocuğunuzun bunun hakkında soru sormasına ve anlatmasına izin verin.

  • Günlük hayatta büyüklerin yaşadığı üzüntülerin, acıların, mutsuzlukların onunla ilgisi olmadığını, büyükleri ilgilendirdiğini söylemeyi ihmal etmeyin.

Aktivite

  • Büyük bir kağıda tüm aile bireyleriyle kocaman bir ağaç çizin. Sonra...

    Devamı >